Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Rehabilitacja

Czcionka:

W Domu Pomocy Społecznej w Trzebiechowie filia Bełcze realizowana jest rehabilitacja ruchowa z elementami fizykoterapii.

Terapia odbywa się w sali gimnastycznej oraz w pokojach mieszkańców (przyłóżkowo) Zabiegi realizowane są na zlecenie lekarza prowadzącego. Podopieczni mają możliwość korzystania
z usług fizjoterapeutycznych od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Zajęcia prowadzone w sali gimnastycznej odbywają się według ustalonego harmonogramu. Pensjonariusze podzieleni są na grupy 5-6 osobowe, gdzie każda z grup ćwiczy około 0,5 - 1,5 godziny dziennie w zależności od potrzeb
i możliwości.

Korzystanie ze specjalistycznego sprzętu (UGUL, rotory kończyn górnych, rotor kończyn dolnych, rowery stacjonarne, drabinki gimnastyczne) pozwala na utrzymanie ogólnej sprawności fizycznej, a ponadto opóźnia zmiany, jakie zachodzą w procesie starzenia się organizmu. Poza tym prowadzone są ćwiczenia bierne, czynno - bierne, ćwiczenia oporowe, ćwiczenia równoważne, koordynacyjne, ćwiczenia rozciągające, poizometryczna relaksacja mięśni, pionizacja oraz nauka chodu. każdego dnia z usług rehabilitacyjnych korzysta około 25 - 30 osób.

Do zabiegów fizykalnych stosowanych u mieszkańców należą:

  • zabiegi z zakresu światłolecznictwa: lampa Bioptron, lampa na podczerwień,
  • inne zabiegi: masażer stóp, mata masująca kręgosłup, poduszka rozgrzewająca.

Głównym celem fizjoterapii stosowanej w naszym Domu jest poprawa sprawności oraz kondycji fizycznej, utrzymanie
i wzmocnienie siły mięśni, zapobieganie i likwidowanie przykurczy (zachowanie pełnego zakresu ruchu w stawach), zapobieganie zanikom mięśniowym, działanie przeciwbólowe, a także odprężenie psychiczne oraz zagospodarowanie wolnego czasu.

 

Imieniny

Zegar